Jak zrozumieć kota?

Kot jest uwielbianym domowym zwierzęciem.  Nie ważne czy to kot rasowy, czy zwykły dachowiec, koty potrafią skraść ludzkie serce. Opiekujemy się swoim mruczkiem, na co dzień, ale zdarza się czasami, że wciąż nie rozumiemy pewnych kocich zwyczajów. Warto poznać bliżej naszego kotka.

Ogon kota

Kot za pomocą ogona, pokazuje nam, w jakim jest nastroju. Przykładowo kot, który delikatnie porusza ogonem, który jest w pionowej pozycji, oznacza dla nas, że wita się z nami i cieszy się ze spotkania z człowiekiem. Jeżeli ogon jest opuszczony oznacza to, że nasz mruczek nie jest zestresowany, tylko spokojny i zrelaksowany. Dopiero, kiedy kot znajdzie się w stresującej dla niego sytuacji, może kulić ogon, stroszyć go, a jeżeli ogon jest sztywno postawiony pionowo, to wtedy oznacza, że może zachować się agresywnie. Tak naprawdę kot swoim ogonem może pokazać nam całe spektrum swoich emocji.

Ugniatanie łapkami

Te dziwne, ale zarazem bardzo urocze zachowanie kota, kiedy poruszając łapkami i „ugniata” nie tylko nas, ale także kocyki, kołdry i wiele innych miękkich rzeczy. Możliwe jest, że ugniatanie łapkami powiązane jest z instynktem kota. Nowo narodzone małe kotki, np. ugniatają brzuch matki, aby ułatwić przepływ mleka. Koci behawioryści przypuszczają, że ugniatanie może być związane z uczuciem szczęścia i poczuciem bezpieczeństwa z czasów dzieciństwa kotka. Istnieją także teorie, że przez ugniatanie kot wyraża swoją miłość, zadowolenie i zaufanie. Oznacza to, że ugniatanie jest pozytywne i pokazuje nam, że kot jest szczęśliwy i czuje się przy nas swobodnie i bezpiecznie.

Miauczenie

Koty komunikują się między sobą, wydając różne dźwięki, prychanie, mruczenie, czy także warczenie. Jednak koty nigdy nie miauczą do siebie. Miauczą tylko do ludzi. Dlaczego? Istnieje wiele teorii, które wyjaśniają te zachowanie kota. Popularną teorią jest, że miauczenie kota ma na celu naśladowanie płaczu dziecka, ponieważ instynktownie reagujemy na taki dźwięk i kot, który jest doskonałym obserwatorem zauważył, że człowiek bardzo troszczy się o dzieci szczególnie, kiedy płaczą. Sprytne koty nauczyły się, więc wydawać takie dźwięki, aby przykuć naszą uwagę.