Pamięć RAM w telefonach z Androidem. Dlaczego warto ją sprawdzić?

Posiadacze telefonów z systemem Android niejednokrotnie skarżą się na to, że wraz z upływem czasu ich smartfony działają coraz wolniej. Coraz częściej pojawiają się zaburzenia w płynnej pracy telefonu, urządzenie zawiesza się a nawet nie działa prawidłowo. Najczęściej spowodowane jest to pamięcią RAM telefonu. Dlaczego tak się dzieje? Co można z tym zrobić? Przekonajmy się. 

Czym jest pamięć RAM w telefonie?

Mówiąc najprościej jest to wewnętrzna pamięć telefonu, która wykorzystywana jest przez aplikacje, które przechowują w niej swoje dane oraz wyniki operacji. Jeśli aplikacji na twoim telefonie jest naprawdę sporo mogą zająć całą pamięć RAM co utrudnia przesyłanie danych do procesora telefonu a tym samym znacząco spowalnia jego działanie

Jak zadbać o pamięć RAM i działanie telefonu?

Istnieje kilka dobrych praktyk, dzięki którym pamięć RAM w telefonie nie będzie przeciążona. Wśród nich wymienić możemy ograniczenie pulpitów smartfona oraz niezamykanie tych aplikacji, które działają bez zarzutu. Jeśli wyłaczymy wszystkie z nich pamięć RAM musi od nowa pozyskać wszystkie informacje niezbędne do ich działania, przez co ładować będą się wolniej.
Jeśli mamy poważny problem z płynnym działaniem telefonu warto rozważyć jego reset. Wystarczy, że uruchomimy telefon ponownie by wszystkie niepotrzebne nam w danej chwili aplikacje zostały wyłączone. Warto wykonywać go co najmniej raz na dwa dni. Nie używajmy za to programów „do czyszczenia telefonu”.