Wady i zalety pracy zdalnej

Żeby od samego rana rozpocząć pracę bez konieczności wychodzenia z domu naprawdę trzeba być bardzo zdyscyplinowanym i konsekwentnym. Ważne jest także, aby mieć odpowiednie stanowisko pracy jak wygodny fotel lub krzesło biurowe i biurko, które sprawią, że siedzenie przed laptopem nie będzie działać destrukcyjnie na nasz kręgosłup. Codzienna motywacja do pracy zdalnej jest wyzwaniem dla wielu osób, szczególnie dla ekstrawertyków, którzy wśród ludzi czują się jak ryba w wodzie. Praca zdalna w zaciszu własnego domu ma wiele zalet i wad.

Wady i zalety home office 

Przykładowymi zaletami pracy zdalnej jest oszczędność czasu, ponieważ nie musimy dojeżdżać do miejsca pracy. Wystarczy tylko ubrać się w coś wygodnego (niekoniecznie wyjściowego) i usiąść wygodnie przy biurku i uruchomić komputer lub laptop.

Czasami w pracy w biurze zdarzają się sytuacje konfliktowe, napięta atmosfera, złośliwe komentarze i inne przykre sytuacje, które często występują podczas pracy w większej grupie. Praca z innymi ludźmi wiąże się także z większym poziomem hałasu, które spowodowane są rozmowami, czy takimi dźwiękami jak dzwonki w telefonach, przyciskanie przycisków na klawiaturze, liczne kliknięcia myszą, dźwięki komunikatorów i wiele innych dźwięków, przez które ciężko jest zachować odpowiedni poziom koncentracji. Praca z domu jest także dużym ułatwieniem dla osób, które cierpią z powodu różnych chorób, np. mają problem z przemieszczaniem się.

Praca zdalna to także elastyczny czas pracy. Dzięki temu nie musimy jeść lunchu o wyznaczonej porze, tak jak w biurze, gdzie zwykle jest jedna przerwa dla wszystkich pracowników. Możliwość pracy zdalnej daje możliwość decydowania samemu o porze posiłków i nikt także nie zwróci nam uwagi, że nie można wypić spokojnie kawy przy laptopie.

Praca zdalna może mieć także wady, szczególnie, jeżeli jest się ekstrawertykiem, ponieważ takie osoby cierpią, kiedy nie mają towarzystwa. Również praca zdalna jest dużym utrudnieniem dla osób, którzy nie umieją odpowiednio planować czasu pracy, żeby wybrnąć ze wszystkich zadań w określonym czasie.